Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariu

Buna ziua.Sunt in concediu medical cu codul 14 de un an de zile.M-ați putea ajuta sa-mi calculez salariul de 1900 lei pe luna ianuarie tot cu concediu cu codul 14?care sunt retinerile la stat fiind in concediu medical cu codul 14?
Ioan Petru Butariu, Contabil
Baza de calcul pentru concediul medical s-a stabilit acum un an, cand ati inceput acest concediu si nu se va modifica pana la terminarea concediului medical. Nu are importanta majorarea salariului minim, plata indemnizatiei de medical nu se raporteaza la acesta.
Singura modificare care va afecteaza este majorarea CAS de la 10,5% la 25%, raportat la salariul mediu pe economie (in 2017 era 3131 lei, in 2018 este 4162 lei).
Din valoarea indemnizatiei de medical se scade in ianuarie 2018 suma de CAS = 364 lei.
2017: CAS = 3131 x 35% x 10.5% = 115
2018: CAS = 4162 x 35% x 25% = 364