avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariu

Buna ziua.Sunt in concediu medical cu codul 14 de un an de zile.M-ați putea ajuta sa-mi calculez salariul de 1900 lei pe luna ianuarie tot cu concediu cu codul 14?care sunt retinerile la stat fiind in concediu medical cu codul 14?
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Februarie 2018
Ioan Petru Butariu, Contabil
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 14:14, 11 Februarie 2018
Baza de calcul pentru concediul medical s-a stabilit acum un an, cand ati inceput acest concediu si nu se va modifica pana la terminarea concediului medical. Nu are importanta majorarea salariului minim, plata indemnizatiei de medical nu se raporteaza la acesta.
Singura modificare care va afecteaza este majorarea CAS de la 10,5% la 25%, raportat la salariul mediu pe economie (in 2017 era 3131 lei, in 2018 este 4162 lei).
Din valoarea indemnizatiei de medical se scade in ianuarie 2018 suma de CAS = 364 lei.
2017: CAS = 3131 x 35% x 10.5% = 115
2018: CAS = 4162 x 35% x 25% = 364

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de risc maternal. spețe, lămuriri Mirela Stănciulescu Mirela Stănciulescu Bună ziua aș vrea să mă ajutați și pe mine cu câteva răspunsuri am fost în risc maternal din noiembrie până în 15 ianuarie pe luna noiembrie am ... (vezi toată discuția)
Salariul mai mic din cauza concediului medical. Kaza2 Kaza2 Ma încadrez in ordonanța 8/2018 publicată in 1 Martie dacă am un brut de 4700 pe cim si am stat 9 zile in concediu medical Întreb asta deoarece am luat ... (vezi toată discuția)
Calcul al contribuțiilor sociale în cazurile de concediu medical sau maternal elizaelena elizaelena Buna. In acest moment am 25 saptamani, iar de saptamana viitoare (01.10) medicul de familie imi va acorda concediu medical, pentru ca ma simt foarte ... (vezi toată discuția)