Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua!
Am 53 de ani, sunt inca i28 de ani si 8 luni in campul muncii din care 19 ani si 6 luni in Grupa II cu 70%. As vrea sa stiu cand as putea iesi la pensie pentru limita de varsta. Multumesc!
Stagiul complet de cotizare =30 ani
Varsta standard de pensionare =62 ani

Cu reducere pt.grupa a 2 a:
Stagiul de cotizare: 30 ani
Virsta de pensionare: 58 ani
Varsta standard de pensionare in cazul dvs. conform legislatiei in vigoare este de 60 de ani; stagiul complet de cotizare este de 30 de ani iar stagiul minim de 15 ani.

Pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca in procent de 70% aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni. Prin urmare, de pensie pentru limita de varsta puteti beneficia la 57 ani si 6 luni.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea