Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Certificat de voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Certificat de voluntariat

Am facut voluntariat in domeniul financiar contabil in cadrul a trei asociatii fara scop patrimonial in domeniul sportiv. Cum se poate obtine un Certificat de Voluntariat ? Am inteles ca activitatea de voluntariat se considera vechime in munca. Multumesc anticipat
Tulip tulip, utilizator
Exista contractul de voluntariat pe care l-ati incheiat si care face dovada activitatii dumneavoastra.
Da am contractele de voluntariat.
1. Activitatea de voluntariat nu constituie vechime in munca.

2. Activitatea de voluntariat se consideră experienţă profesională şi/sau în specialitate, în funcţie de tipul activităţii, dacă aceasta este realizată în domeniul studiilor absolvite.

3. Pe durata perioadei activităţii de voluntariat, precum şi la încheierea activităţii de voluntariat, organizaţia-gazdă, la cererea voluntarului, eliberează un certificat de voluntariat la care este anexat un raport de activitate.

4. Certificatul de voluntariat va conţine următoarele elemente:
a) datele de identificare ale organizaţiei-gazdă care emite certificatul;
b) numărul de înregistrare şi data emiterii certificatului;
c) numărul de înregistrare şi data contractului de voluntariat;
d) numele, prenumele şi datele de identificare ale voluntarului;
e) perioada şi numărul de ore de voluntariat;
f) numele şi prenumele coordonatorului voluntarilor;
g) numele şi prenumele reprezentantului legal al organizaţiei- gazdă;
h) menţiunea "Voluntarul şi organizaţia emitentă sunt responsabili pentru veridicitatea datelor şi informaţiilor cuprinse în acest certificat".

5. Raportul de activitate va conţine următoarele elemente:
a) activităţile de voluntariat prestate;
b) atribuţiile asumate;
c) aptitudinile dobândite.