Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de handicap

Buna ziua
Tatal meu in varsta de 72 ani s.a operat de inima(2 bypass si schimbare valva mitrala). Este pensionar. A fost informat in spital ca poate sa mai obtina si o pensie de handicap din cauza operatiei suferite. Este posibil asa ceva? Care este prevederea legala?
Nu exista pensie de handicap.
Exista indemnizatie de handicap.
Pensia de limita de varsta se poate cumula cu indemnizatia de handicap.
Detalii despre incadrarea in grade de handicap gasiti aici:

[ link extern ]