Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensie pentru limita de vârstă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensie pentru limita de vârstă

Buna seara,
Am o nelămurire legata de decizia de pensionare pentru limita de vârstă a tatălui meu si anume :
Acum 2 ani a intrat in pensie anticipata parțial cu penalizarea aferenta de 18% urmând ca anul trecut in iunie sa intre in pensie pentru limita de vârstă.
Decizia a venit abia azi după luni de zile de așteptări iar spre surprinderea noastră majorarea este de 90 de lei iar valoarea pc.de pensie pe decizie este mai mica fata de valoarea înscrisă pe cuponul de pensie ...
Este posibil sa fie greșeală?ar trebuie sa facă contestație sau este corect calculat după noile legi ?
Total cotizat 39 de ani si 7 luni din care 16 ani de grupa 2 -a.
Pensie 740 ca si pensie anticipata iar după decizia de azi 830 de lei.
Mulțumesc anticipat.
Punerea in plata se face incepand cu o zi din iunie 2017 precizata in decizie.
In iunie 2017 valoarea punctului de pensie era 917,5 lei.
Asa trebuie sa apara si in decizie.
Incepand cu iulie 2017 valoarea punctului de pensie a crescut la 1000 de lei.
Acest lucru s-a intamplat automat si in acest dosar.
Va primi restante incepand cu data(ziua) punerii in plata precizata in decizie.
Buna ziua ,
Multumesc pentru raspuns dar ce nu inteleg este faptul ca majorarea de la pensia anticipata la cea pentru limita de varsta este foarte mica , nu stiu cum s-a calculat ani de grupa 2 a .
Drepturile totale calculate acum sunt mai mici fata de penalizarea aplicata la pensia anticipata.

Carp Mircea a scris:

Punerea in plata se face incepand cu o zi din iunie 2017 precizata in decizie.
In iunie 2017 valoarea punctului de pensie era 917,5 lei.
Asa trebuie sa apara si in decizie.
Incepand cu iulie 2017 valoarea punctului de pensie a crescut la 1000 de lei.
Acest lucru s-a intamplat automat si in acest dosar.
Va primi restante incepand cu data(ziua) punerii in plata precizata in decizie.

Precizati:
-Luna si anul nasterii
Din decizia de pensie anticipata partiala:
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta
Plata drepturilor se va face incepand cu........(ziua.luna si anul).
Numar total de puncte acumulate.

Din decizia de pensie de limita de varsta:
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta
Numar total de puncte acumulate

Carp Mircea a scris:

Precizati:
-Luna si anul nasterii
Iunie 1955
Din decizia de pensie anticipata partiala:
Total stagiu de cotizare
38 ani 0 luni 28 zile
Din ce se compune acesta
-18 ani 4 luni si 8 zile condiții normale
-15 ani 7 luni 28 zile in gr. legea nr.3(1977)
-perioada asimilata 1 an 3 luni 19 zile
-stagiul aferent grupei pe conditii de munca 3 ani 9 luni
-stagiu aferent perioadei de incapacitate temporara de munca 3 luni 14 zile
Plata drepturilor se va face incepand cu......23.06.2015..(ziua.luna si anul).
Număr total de puncte acumulate.
-nr puncte in conditii normale 23.96723
-nr.puncte in pensii suplimentare 2.80296
-nr puncte suplimentare pt.grupe conditii munca 3.09349
Procent majorare art.11 aliniat (3) din legea nr.80/1995-0%
Cuantum nediminuat 758 lei
Valoarea diminuarii 137 lei
Valoare punct pensie 830.2 lei
Indice corectie 1.07

Din decizia de pensie de limita de varsta:
Total stagiu de cotizare
39 ani 4 luni 9 zile
Din ce se compune acesta
-18 ani 4 luni 8 zile conditii normale
-15 ani 7 luni 8 zile grupa 2 -a ( legea nr.3(1977)
-1 an 3 luni 19 zile perioada asimilata
- 3 luni 14 zile stagiu aferent perioadei de incapacitate temporara de munca

Numar total de puncte acumulate 30.66463
-pc.realizate in conditii normale 24.76818
-pc.realizate pensie suplimentara 2.80296
-pc.suplimentare grupa pentru conditii de munca 3.09349
Procent majorare art.11(3)din legea nr.80/1955 0%
Indice de corectie 1.07
Total drepturi 859 lei din data 07.06.2017

Buna seara
Am raspuns la intrebarile solicitate .
Va multumesc frumos pentru intelegere si suport