Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Prestari servicii de catre administratorul societatii ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Prestari servicii de catre administratorul societatii micro 3%, fara contract.

Ce sanctiuni exista in momentul de fata, pentru prestarea de servicii de catre administratorul unui societati fara contract, atat de prestari servicii, cat si ITM? Exemplu: administratorul presteaza servicii foto-video fara contract si fara sa fie angajat in propria societate, micro 3%. Raspunderea legala, sanctiuniile sunt catre persoana juridica sau persoana fizica?
Administratorul care este si asociat unic nu trebuie sa aiba contract de munca cu propria firma pentru a putea efectua acele activitati de la codurile caen pentru care e autorizata firma.
Perfect de acord cu dvs., multumesc de raspuns, intrebarea mea este mai complexa, daca nu exista un contract de prestari servicii la acel eveniment, eu, in ce calitate sunt, de persoana juridica sau persoana fizica care presteaza un serviciu? Daca sunt persoana fizica, atunci presupun ca in urma unui control ANAF-ITM raspunderea legala revine asupra celui care m-a solicitat si anume, beneficiarul-mirele? Iar amenda pentru munca la negru de 20 000 lei o plateste mirele ? Aveti idee ce sanctiuni sunt in cazul meu?