avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Scutire impozit pe venit absolvent fara licenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Scutire impozit pe venit absolvent fara licenta

Buna ziua,

As dori sa stiu si eu daca din pct de vedere legal sunt eligibil pt scutirea de impozit prin noua lege. Mentionez ca am absolvit facultatea de Mate Info din cadrul univ. Buc, dar inca nu am dat licenta.

Multumesc anticipat!!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:03, 22 Iunie 2023
Care lege ?

Va referiti la IT?
Da. ORDIN Nr. 1168/2017/3024/2018/492/2018/3337/2017

Practic am intrebat la resurse umane si mi se cere una din urmatoarele criterii pt scutirea impozitului pe venit:
1) Sa fiu deja student in cadrul unei facultati
2) Sa nu fiu student , dar sa am licenta data

Practic, sa inteleg ca daca nu sunt restantier dar nu mi-am dat inca licenta, nu as fi eligibil pentru scutirea impozitului pe venit...?

Multumesc in avans pentru raspuns!
Ultima modificare: Marți, 13 Februarie 2018
adryanmh, utilizator
Potrivit acelui Ordin , documentele justificative care se au în vedere la încadrarea persoanelor scutite de la plata impozitului pe veniturile din salarii și asimilate salariilor, în conformitate cu prevederile Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, conform ocupațiilor specifice prevăzute în anexă, sunt:

a) actul constitutiv, în cazul operatorilor economici;

b) organigrama angajatorului;

c) fișa postului;

d) copia cu mențiunea "conform cu originalul" a diplomei acordate după finalizarea studiilor în învățământul universitar de lungă/scurtă durată, respectiv copia cu mențiunea "conform cu originalul" a diplomei acordate după finalizarea ciclului I de studii universitare de licență, respectiv copia legalizată a atestatului de echivalare sau recunoaștere a diplomei, eliberat prin structurile de specialitate ale Ministerului Educației Naționale, pentru cetățenii statelor membre ale Uniunii Europene, Spațiului Economic European și Confederației Elvețiene;

e) adeverința de absolvire a studiilor universitare de licență, eliberată de instituția de învățământ superior în cauză, în cazul în care diploma de absolvire nu a fost încă eliberată;

f) copia cu mențiunea "conform cu originalul" a diplomei de bacalaureat, respectiv copia legalizată a atestatului de echivalare sau recunoaștere a diplomei, eliberat prin structurile de specialitate ale Ministerului Educației Naționale, pentru cetățenii statelor membre ale Uniunii Europene, Spațiului Economic European și Confederației Elvețiene care urmează cursurile unei instituții de învățământ superior acreditate;

g) adeverință care să ateste faptul că persoana urmează o formă de învățământ superior, în cazul în care angajatul deține diplomă de bacalaureat, eventual echivalată/recunoscută, dar nu a absolvit studii universitare de scurtă durată sau studii universitare de lungă durată sau ciclul I al studiilor de licență;

h) copia cu mențiunea "conform cu originalul" a contractului individual de muncă;

i) statul de plată întocmit separat pentru angajații care beneficiază de scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii și asimilate salariilor, prevăzută la art. 60 pct. 2 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare;

j) comanda internă, aprobată de organul de conducere abilitat al angajatorului, care atestă solicitarea inițierii procesului de creare de programe pentru calculator;

k) balanța analitică în care să fie reflectate distinct veniturile din activitatea de creare de programe pentru calculator.
Multumesc pentru raspuns.

g) adeverință care să ateste faptul că persoana urmează o formă de învățământ superior, în cazul în care angajatul deține diplomă de bacalaureat, eventual echivalată/recunoscută, dar nu a absolvit studii universitare de scurtă durată sau studii universitare de lungă durată sau ciclul I al studiilor de licență;

Problema este ca , practic eu am terminat studiile si nu as mai fi considerat 'Student, care urmeaza o forma de invatamant superior'. Practic , adeverinta pentru care pot face o cerere consta in:
1) Adeverinta ca sunt deja absolvent al studiilor de licenta, fara sustinerea licentei
2) O situatie scolara pentru perioada studiilor mele ( anul de studiu - media generala - Nr. Credite

Cand am intrebat la secretariatul Facultatii, mi s-a spus ca numai sunt student si numai urmez nici un program de studii...
Ati putea invoca lit.e.

Alte discuții în legătură

Scutire impozit programator fara diploma licenta Qzzz Qzzz Buna ziua, Va prezint următoarea speță: Angajat cor 251202 - programator, fara studii superioare finalizate. Compania se încadrează în toate ... (vezi toată discuția)
Obligatii angajator in cazul angajatiilor it scutiti de impozitul de 10% Emilia Marc Emilia Marc Care sunt obligatiile unui angajator lunare/anuale in cazul in care are angajati IT care sunt scutiti de impozitul de 10%? Multumesc (vezi toată discuția)
Adeverinta studii superioare pentru postul de programator Blu_ Blu_ Buna ziua, Va prezint urmatoarea situatie: In luna iulie am absolvit nivelul studiilor de licenta la specializarea informatica. Datorita regimului ... (vezi toată discuția)