Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Scutire impozit programator fara diploma licenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Scutire impozit programator fara diploma licenta

Buna ziua,

Va prezint următoarea speță:
Angajat cor 251202 - programator, fara studii superioare finalizate.
Compania se încadrează în toate criteriile de eligibilitate pentru scutire impozit programatori (exista persoane care beneficiază de scutire).
Poate angajatul sa beneficieze de scutire de impozit dacă aduce adeverită de student?
Compania refuza, aparent fara un motiv bine întemeiat (susține că trebuiesc finalizate pentru a beneficia pentru acest cor), in lege nu am găsit vreo diferență între cor-uri.

Ce ar fi de făcut? Cine are dreptate
?

Mulțumesc
1. Programator (Cod COR: 251202) - fara studii superioare nu se poate angaja .
COR-ul prevede Nivelul de studii - 4 (studii superioare)

2. Ordin nr. 1.168/492/3.024/3.337/2017 privind încadrarea în activitatea de creare de programe pentru calculator
art. 3
(1) Documentele justificative care se au în vedere la încadrarea persoanelor scutite de la plata impozitului pe veniturile din salarii și asimilate salariilor, în conformitate cu prevederile Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, conform ocupațiilor specifice prevăzute în anexă, sunt:
a) actul constitutiv, în cazul operatorilor economici;
b) organigrama angajatorului;
c) fișa postului;
d) copia cu mențiunea „conform cu originalul“ a diplomei acordate după finalizarea studiilor în învățământul universitar de lungă/scurtă durată, respectiv copia cu mențiunea „conform cu originalul“ a diplomei acordate după finalizarea ciclului I de studii universitare de licență, respectiv copia legalizată a atestatului de echivalare sau recunoaștere a diplomei, eliberat prin structurile de specialitate ale Ministerului Educației Naționale, pentru cetățenii statelor membre ale Uniunii Europene, Spațiului Economic European și Confederației Elvețiene;
e) adeverința de absolvire a studiilor universitare de licență, eliberată de instituția de învățământ superior în cauză, în cazul în care diploma de absolvire nu a fost încă eliberată;
f) copia cu mențiunea „conform cu originalul“ a diplomei de bacalaureat, respectiv copia legalizată a atestatului de echivalare sau recunoaștere a diplomei, eliberat prin structurile de specialitate ale Ministerului Educației Naționale, pentru cetățenii statelor membre ale Uniunii Europene, Spațiului Economic European și Confederației Elvețiene care urmează cursurile unei instituții de învățământ superior acreditate;
g) adeverință care să ateste faptul că persoana urmează o formă de învățământ superior, în cazul în care angajatul deține diplomă de bacalaureat, eventual echivalată/recunoscută, dar nu a absolvit studii universitare de scurtă durată sau studii universitare de lungă durată sau ciclul I al studiilor de licență;
......
La punctul 1 aveți idee ce se întâmplă în cazul unui controll sau pe viitor? Pățește ceva angajatul sau compania?

La punctul 2 vad că există cadrul legal pentru scutire - in cazul că e student.

Cornel Vasile a scris:

1. Programator (Cod COR: 251202) - fara studii superioare nu se poate angaja .
COR-ul prevede Nivelul de studii - 4 (studii superioare)

2. Ordin nr. 1.168/492/3.024/3.337/2017 privind încadrarea în activitatea de creare de programe pentru calculator
art. 3
(1) Documentele justificative care se au în vedere la încadrarea persoanelor scutite de la plata impozitului pe veniturile din salarii și asimilate salariilor, în conformitate cu prevederile Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, conform ocupațiilor specifice prevăzute în anexă, sunt:
a) actul constitutiv, în cazul operatorilor economici;
b) organigrama angajatorului;
c) fișa postului;
d) copia cu mențiunea „conform cu originalul“ a diplomei acordate după finalizarea studiilor în învățământul universitar de lungă/scurtă durată, respectiv copia cu mențiunea „conform cu originalul“ a diplomei acordate după finalizarea ciclului I de studii universitare de licență, respectiv copia legalizată a atestatului de echivalare sau recunoaștere a diplomei, eliberat prin structurile de specialitate ale Ministerului Educației Naționale, pentru cetățenii statelor membre ale Uniunii Europene, Spațiului Economic European și Confederației Elvețiene;
e) adeverința de absolvire a studiilor universitare de licență, eliberată de instituția de învățământ superior în cauză, în cazul în care diploma de absolvire nu a fost încă eliberată;
f) copia cu mențiunea „conform cu originalul“ a diplomei de bacalaureat, respectiv copia legalizată a atestatului de echivalare sau recunoaștere a diplomei, eliberat prin structurile de specialitate ale Ministerului Educației Naționale, pentru cetățenii statelor membre ale Uniunii Europene, Spațiului Economic European și Confederației Elvețiene care urmează cursurile unei instituții de învățământ superior acreditate;
g) adeverință care să ateste faptul că persoana urmează o formă de învățământ superior, în cazul în care angajatul deține diplomă de bacalaureat, eventual echivalată/recunoscută, dar nu a absolvit studii universitare de scurtă durată sau studii universitare de lungă durată sau ciclul I al studiilor de licență;
......

1. Situatia poate conduce la nulitatea c.i.m.

2. Intr-adevar, există cadrul legal pentru scutire.

3. Nu mai citati raspunsurile . Apasati direct RASPUNDE.
In caz că firma continua sa susțină că nu se încadrează la reducerea de impozit ce soluție ar fi pentru acordarea ei?

Acționarea în instanță ar avea șanse de reușită?
Actiunea in instanta sau apelarea la medierea conflictului.