Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Calcul impozit autoturism
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Calcul impozit autoturism

Am un autoturism recent cumparat marca Nissan Xtrail diesel, capacitate cilinddrica 2186 cm cubi. Va rog sa-mi calculari impoziul datorat pe anul 2018.
Va multumesc !
george-neagu, moderator
Impozitul anual pentru un autoturism se calcurează în funcție de capacitatea cilindrică a motorului, însă acesta variază de la un județ la altul, în funcție de actele normative ale fiecărui consiliu local.
Impozitul se calculează prin înmulțirea fiecărei grupe de 200 cmc sau fracțiune din acesta cu o anumită sumă impusă de Codul Fiscal.