Forum Discuţii juridice Executare silită Interpretare admitere in parte contestatie executare ...
Discuție deschisă în Executare silită

Interpretare admitere in parte contestatie executare silita

Stimate d-le/ dna avocat,

Ma aflu in dezacord cu avocatul care ma reprezinta intr-un caz de contestare a unei executari silite, respectiv poprirea aferenta si v-as fi foarte recunoascatoare daca mi-ati putea oferi o a doua opinie.
Sentinta, pe care o voi copia mai jos, e admisa in parte, dar in acelasi timp afirma foarte clar ca " Dispune anularea tuturor formelor de executare începute în dosar execuţional x". Avocatul insista ca, in ciuda acestui paragraf, trebuie sa apelam aceasta hotarare, pentru ca nu ar fi suficient de clara si nu ar fi suficienta pentru a opri executarea silita in sine.
Textul hotararii este acesta:
Complet:x Civil Urgente
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Respinge excepţia netimbrării contestaţiei la executare invocată de intimata xxx (firma de recuperari). Respinge excepţia tardivităţii formulării contestaţiei la executare invocată de xxx (firma de recuperari). Respinge excepţia lipsei calităţii de reprezentant al intimatei xxx (firma de recuperari) invocată de contestatoare. Admite excepţia prescripţiei dreptului de a solicita executarea silită invocată de contestatoarea numele meu şi, în consecinţă: Admite în parte contestaţia la executare formulată de contestatoarea numele meu în contradictoriu cu intimata xxx (firma de recuperari)), şi, în consecinţă: Dispune anularea tuturor formelor de executare începute în dosar execuţional nr.123. Dispune restituirea către contestatoare a taxei judiciare de timbru în sumă de x lei plătită cu chitanţa nr.123 . Obligă intimata la plata sumei de x lei cu titlu de cheltuieli de judecată către contestatoare. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică,azi, etc.

Va multumesc mult pentru timpul acordat
<< Respinge excepţia lipsei calităţii de reprezentant al intimatei xxx (firma de recuperari) invocată de contestatoare >> - acesta este motivul pentru care contestatia nu s-a admis in totalitate ci, a fost admisa in parte, respingandu-se capatul de cerere privind invocarea lipsei calitatii de reprezentant... Da, stiti ce n-am vazut eu in hotarare ? : nu s-a dispus intoarcerea executarii....
ContSters454516, utilizator
Pentru ca nu a fost ceruta
Va multumesc mult pentru raspuns.
Dar, nu e foarte clar pentru mine: cine trebuia sa ceara sau sa dispuna aceasta "intoarcere"? Judecatorul, avocatul? Si care ar fi pasul urmator in acest caz, o apelare a hotararii? Nu cer detalii sau scenarii foarte tehnice, stiu ca asta ar fi deja un serviciu pro bono :); neclaritatea pentru mine vine din faptul ca nu stapanesc jargonul juridic care se pare ca are propriile semnificatii si nu ceea ce intelege muritorul de rand :).
Inca o data, multumesc.
verificati in contestatie daca ati avut un astfel de capat de cerere ; exista si posibilitatea ca instanta, din eroare, sa nu se fi pronuntat pe acest aspect
Intoarcerea executarii se poate solicita prin contestatia la executare sau separat. Intoarcerea executarii are in vedere recuperarea tuturor sumelor poprite. Nu inteleg de ce spune ca nu este clara hotararea.