Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor pentru conditii grele de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor pentru conditii grele de munca

De cine se suporta sporul pentru conditii grele de munca?
Sporurile care se acorda la salariu trebuie prevazute in contractul colectiv de munca existent la nivel de firma si in contractul individual de munca al salariatului. Aceste sporuri se suporta de catre angajator.
Sporurile sunt acordate numai in baza prevederilor din c.i.m., din c.c.m. sau a reg.intern, pentru sectorul privat si in baza legii pentru sectorul public.

Acestea se suporta numai de catre angajator, indiferent daca este din sectorul privat sau public.
Cornel Vasile, Consilier juridic