Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In lipsa unui titlu de proprietate, se poate face ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In lipsa unui titlu de proprietate, se poate face succesiunea?

Tata a murit acum un an, vreau sa fac succesiunea,am toate actele, mai putin titlul de proprietate pentru o casa la tara si pamantul pe care se afla casa. Am gasit numai o adeverinta care zice "tine loc de titlu pana la eliberarea acestuia". Nu stiu nici macar daca titlul a fost eliberat vreodata. Ma indoiesc ca autoritatile competente mi-ar putea elibera un titlu dupa decesul proprietarului(tatalmeu). Credeti ca un notar ar putea face succesiunea pe baza adeverintei, numai? Va multumesc
La tara s-au mai facut in trecut astfel de actiuni, insa acum va trebuie si intabularea si pt. asta sunt ncesare titlurile de proprietate. E bine sa verificati daca s-a eliberat acel titlu si ce este inregistrat la Primarie, daca ati platit impozit, etc. Consultati un notar din comuna respectiva, daca exista birou notarial in zona.
Ptr.casa nu este nevoie de titlu de propreitate, certificatul de mostenitor face si dovada dreptului de proprietate al mostenitorilor acceptanti asupra bunurilor din masa succesorala ,in cota care se cuvine fiecaruia.[Art.1.133(1)NCC].Ptr.teren va trebuie titlu de proprietate.