Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce trebuie sa fac ca sa pot tine contabilitate la ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce trebuie sa fac ca sa pot tine contabilitate la firme...

Buna ziua
Am obtinut din anul 2016 diploma de licentiat in stiinte economice.
As vrea sa incep sa tin contabilitatea la cateva firme
De unde sa incep?
Ar trebui sa ma inscriu undeva?
multumesc
Legea 82/1991 va da 2 posibilitati cu contract de munca sau ca membru CECCAR:

Art. 10.
(2) Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare. Prin persoană împuternicită să îndeplinească funcţia de director economic sau contabil-şef se înţelege o persoană angajată potrivit legii, care are studii economice superioare şi care are atribuţii privind conducerea contabilităţii entităţii.
(3) Contabilitatea poate fi organizată şi condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilităţii, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.

Ioan Petru Butariu, Contabil