avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariu net 2017 = Salariu net 2018 + prima de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariu net 2017 = Salariu net 2018 + prima de compensare - Prima se adauga la calculul pensiei?

Buna ziua,

angajatorul la care lucrez nu a modificat salariile brute in contractele de munca astfel incat salariul net din 2017 sa fie egal cu cel net din 2018.
Astfel, salariul net in 2018 este mai mic, diferenta pana la salariul net din 2017 fiind acordata ca prima.
Intrebarea este daca aceasta prima se ia in calcul la pensie, tinand cont de faptul ca pentru acordarea ei se platesc aceleasi contributii ca si la salarii.

Multumesc

Alte discuții în legătură

Contract timp partial Iael Iael Buna ziua, As vrea sa intreb pentru contractele cu timp partial de la 1 ianuarie 2018 cum se va calcula punctul de pensie? Contributiile se opresc luand ... (vezi toată discuția)
Cum se calculează salariul la cim cu timp de muncă parțial în 2018? sanda65 sanda65 S-a aflat modul de calcul al retributiei angajatului cu CIM T.P in 2018 ?. Eu am facut un calculat in felul urmator (asa am interpretat legile actuale ) : f. ... (vezi toată discuția)
Modificare salariu pentru contract partial de la 01 februarie Doinitza58 Doinitza58 Buna ziua, Am doua contracte de munca de cate 2 ore la doua societati diferite cu salariile brute de 1000 lei respectiv 875 lei. In luna ianuarie salariile ... (vezi toată discuția)