Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Vechime in specialitatea studiilors
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Vechime in specialitatea studiilors

Am lucrat ca agent de politie din 2011 pana in 2016, la serviciul financiar din cadrul unui inspectorat de politie. La sfarsitul anului 2016 am participat la un concurs de incadrare din sursa externa specialisti ofiteri, concurs la care am fost declarat admis. La incadrare am primit gradul de subinspector de politie, nefiindu-mi recunoscuta vechimea in specialitatea studiilor, pentru perioada cat am lucrat la financiar. Cum este definita sintagma “vechime in specialitatea studiilor” si credeti ca vechimea trebuia echivalata? Multumesc!
Potrivit HG nr. 611 din 4 iunie 2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea și dezvoltarea carierei funcționarilor publici, vechimea în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice - experiența dobândită în temeiul unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau ca profesie liberală, demonstrată cu documente corespunzătoare de către persoana care a desfășurat o activitate într-o funcție de specialitate corespunzătoare profesiei sau specializării sale, prin raportare la domeniul general de absolvire a studiilor potrivit nivelurilor de organizare a învățământului în România.