avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere

mi sa suspendat permisul de conducere obtinut in Italia pe teritoriul Romaniei ptr o stergere practic intr o manevra de mers inapoi iesind dintr o parcare ce nu am mers sa o declar la.politie. eu trebuie neaparat sa ajung inapoi la munca in Italia si am nevoie de asta ptr permis fiind aici cu masina si singura care conduce. Cum imi pot recupera permisul? precizez ca am refuzat sa semnez procesul verbal, dat fiind absurditatea sanctiunii fata de infimitatea faptei comise. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 15:31, 26 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va trebui mai intai sa formulati si sa inregistrati o contestatie impotriva Procesului Verbal de Constatare si sanctionare a Contraventiei., dupa care sa obtineti un certificat de grefa, pe baza caruia veti obtine permisul ................
Ultima modificare: Luni, 26 Februarie 2018
ContSters454516, utilizator
asta presupune mult timp... am inteles ca se poate obtine permisul facand o cerere si prezentand o declaratie notariala pe propria raspundere ca trebuie sa parasesc tara in 24 de ore la Biroul central teritorial unde mi a fost suspendat pemisul. este corecta aceasta informatie ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art.113 OUG 195/2002 (codul rutier)
...................
(11) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate straina, impotriva caruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita sefului politiei rutiere pe raza careia a fost constatata fapta, restituirea documentului, inainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucratoare inainte de data parasirii teritoriului Romaniei.
(12) In situatia restituirii permisului de conducere potrivit alin. (11), Inspectoratul General al Politiei Romane comunica sanctiunea aplicata autoritatii straine care a eliberat documentul.
(2) Permisul de conducere se restituie de catre politia rutiera in conditiile stabilite in regulament.

Este posibil sa vi-l suspende si in Italia, sanctiunea de aici se comunica.

La fel,poate nici sa nu mai fie la IPJ unde v-a fost retinut.

HG 1391/2006 (regulament de aplicare a codului rutier)
Art. 212. – (1) Permisul de conducere eliberat de o autoritate străină, reţinut ca urmare a
încălcării, de către titular, a unei norme rutiere pentru care legea prevede suspendarea
exercitării dreptului de a conduce şi pentru care s-a eliberat dovadă înlocuitoare cu drept de
circulaţie, împreună cu o copie a procesului-verbal de constatare a contravenţiei, se trimit
poliţiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, în termen de 15 zile de la
aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare.

(2) Când dovada înlocuitoare este eliberată fără drept de circulaţie, permisul de conducere
şi copia procesului-verbal de constatare a contravenţiei se trimit unităţii de poliţie prevăzută la
alin.(1) în cel mult o zi lucrătoare de la data constatării faptei.
(3) Până la împlinirea termenului prevăzut la alin.(1) titularul permisului de conducere
eliberat de o autoritate străină, poate solicita ca, până la expirarea perioadei de suspendare a
exercitării dreptului de a conduce, documentul să fie păstrat la serviciul poliţiei rutiere pe raza
căruia a fost săvârşită fapta pentru a-i fi restituit.
Despre această posibilitate titularul
permisului de conducere va fi informat odată cu comunicarea suspendării exercitării dreptului
de a conduce.

Deocamdata nici nu ati semnat PV de contraventie (nu ar fi insemnat ca recunoasteti fapta -" neprezentarea la unitatea de politie competenta pe raza careia s-a produs un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale", ci ca ati luat la cunostinta).
Ultima modificare: Luni, 26 Februarie 2018
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis italian suspendat în românia Gicu2988 Gicu2988 Mi sa suspdat permisul de conducere italian pe 30zile in romania , mil vor trimite peste 30zile sau trebuie eu sa ma duc sa il iau? politistu mi a zis am ... (vezi toată discuția)
Cum pot recupera un permis auto eliberat de o tara ue si retinut in romania pentru viteza dany_el dany_el cum pot sa recuperez permisul auto retinut in romania pentru depasirea limitei de viteze.Mentionez ca limita era de 60km/h iar viteza cu care m-a luat radarul ... (vezi toată discuția)
Retinere perims conducere emis in italia jhon.rapidistu jhon.rapidistu As dori si eu sa stiu daca in codul rutier scrie undeva ca pol poate retine permise eliberate de alte tari .Multumesc anticipat (vezi toată discuția)