Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... mansarda e d.p.v. juridic acel spatiu conform Dex, ori ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

mansarda e d.p.v. juridic acel spatiu conform Dex, ori cel d.p.v. arhitectural?

Cum se considera ca este din punct de vedere juridic, o mansarda?
In caz ca podul are inaltimea de 2,20 metri si nu-i amenajat pentru locuit
iar in Hotarare scrie i se atribuie lui X etajul 2 (Mansarda) si podul.
Din punct de vedere arhitectural podul cu inaltimea de peste 2 m se considera nivel, iar aflandu-se sub invelitoare se potriveste definitiei din Dex pentru mansarda. Ce lege si articol defineste mansarda juridic?
Va multumesc pentru bunavointa!
Se are in vedere denumirea din DEX
MANSÁRDĂ, mansarde, s. f. Încăpere sau ansamblu de încăperi locuibile, așezate imediat sub acoperiș (având tavanul și pereții oblici sau neregulați); etaj situat imediat sub acoperișul unei clădiri. – Din fr. mansarde.
sursa: DEX '98 (1998)
Dupa stiinta mea, acesta este si sensul juridic.
Repet intrebarea mea, si astept un raspuns indubitabil.
Cum se considera ca este d.p.d.v. juridic, o mansarda ? Conform DEX, ori d. p. v. Arhitectural ?
Ori, conform carei bibliografii / legi si articol se reglementeaza incadrarea acestui pod ca
- mansarda, ori daca ramane CATEGORIC un pod !

Este vorba despre, un spatiu aflat imediat sub invelitoarea acoperisului, avand Inaltimea de
2,20 metri si care NU este amenajat pentru locuit.

Astept un raspuns cat mai avizat (d.p.v. juridic),
fiindca d.p.d.v. lingvistic (cf. DEX), defineste doua situatii diferite (incaperi locuibile sau nu)
1 (prima) definitie ... incaperi locuibile = mansarda iar,
a 2- a definitie ... etaj situat imediat sub acoperisul cladirii = mansarda (d.p.d.v. Arhitectural).
Consider ca, d.p.d.v. juridic DEX-ul nu poate fi un etalon fix, sa se poata da o Hotarare dreapta.
Se umbla practic, la buzunarul unei parti si nu numai... Va multumesc pentru buna-vointa!