avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum imi recuperez permisul de conducere?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum imi recuperez permisul de conducere?

Buna ziua. Am si eu o intrebare legata de recuperarea permisului de conducere. Va voi prezenta starea de fapt si as dori un sfat cum as putea sa-l recuperez inainte de luna 11.2020...aberant...abuzuri, incompetenti...in luna 09.2011 am fost condamnat de tribunalul bihor la 3,6 ani cu suspendare pt talharie...in 09.2012 am lovit doua masini aflate in parcare fara nici o victima implicata fara nimic...cand a ajuns politia de frica si nu stiu de ce am refuzat prelevarea de probe biologice...in acel moment 2012 imi este retinut permisul de conducere pe perioada cercetarilor...il predau...in 09 2013 sunt arestat intr-o alta cauza...cercetarile cu permisul se termina in 03 2014 si procesul de fond 06.2014...eu fiind deja arestat din 09 2013 in 06 2014 am mers incatusat la jud. Oradea unde era instanta de fond...vreau sa beneficiez de art 320. Procedura simplificata...jud. oradea ma condamna 10 luni de inchisoare pt ref. Prelev. Probe biologice...imi adauga suspendarea de 3.6 di 2011 rezultand o pedeapsa de 4,4 ani inchisoare...in cauza din 2013 in 11.2014 raman condamnat def la 4 ani +3.6 ani suspendarea rezultand o pedeapsa de 7.6 ani de curtea de apel oradea. Cerere de contopire...trib bih imi contopeste pedepsele de 4.4 ani cu 7.6 ani ramanad la pedeapsa cea mai mare de 7.6 ani. Execut 2/3 - zile castig din munca. ma eliberez conditionat dupa 4.1 ani in 11.2017. Merg la pol rutiera oradea...intreb de recuperea permisului...au spus chiar daca instanta in decizia penala nu spune nimic despee anularea sau suspendarea permisului el se anuleaza din oficiu. Ok. Am vrut sa ma reinscriu la scoala de soferi. Avand nevoie de aviziul sef caziere. Am fost in audienta la insp. Sef Laza Permise Bihor...raspunsul a fost urnatorul...vei putea face scoala de soferi dupa ce pedeapsa de 7.6 ani imi expira in termen deoarece chiar daca am luat doar 10 luni pt permis am contopit cu restul faptelor si rezulta ca pedeapsa mea pt permis este de 7.6 ani pe langa asta + 6 luni de la el adica ma voi putea reinscris la scoala dupa 11
2020...mi se pare aberant...ce as putea face...am fost la un avocat doseanu razvan oradea. I-am dat toate sentintele mele penale a trimis sesizare la pol.rutiera. am primit acelasi raspuns tot de la domnul Laza si prin avocat. E corect? E adevarat? Asa se peocedeaza? Cunosc oameni care au avut omor din culpa din 2012 sau eliberat au iar permis si conduc bine mersi...eu de ce nu pot reface legal scoala de soferi?

Alte discuții în legătură

Daca nu am fost informat pot luat 2 pedepse cu suspendare? danut666 danut666 in 2010 am condus sub influenta bauturilor alcoolice,politistii dandu-mi permisul de conducere inapoi,avocatul de atunci mi-a confirmat ca am voie sa conduc pe ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis anulat pentru alcool sorin1988 sorin1988 Buna ziua, Am fost prin la volan cu o alcoolemie mare....pe scurt...procesul s-a finalizat exact acum un an pe 18.06.Acum as vrea sa stiu ce proceede trebuie ... (vezi toată discuția)
Drept penal-proces cu contopirea pedepsei alexandra-florentina alexandra-florentina caz Bulai -1 an-sentinta penala3101/19.12.2012-def.prindec.pen.208/21.03.2013 -Arestat 16.05.2013-eliberat 28.01.2014 rest 138 zile -2 luni-sentinta penala ... (vezi toată discuția)