Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cetățean Moldovean
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cetățean Moldovean

Buna ziua,

Va rog frumos, dacă puteți, sa ma ajutați cu următoarea problema. Eu sunt roman. Am contract de închiriere pentru un apartament. Prietena mea este cetățean moldovean și sta in Italia acum.

Ea poate sa vina in România cu pașaport simplu + permis de reședința pe termen lung italian și poate sa stea maxim 90 de zile.

Vreau ca ia sa nu mai aibă aceasta problema de 90 de zile. Ce pot sa fac pentru ca ea sa aibă o permanenta mai lunga in România?

Dacă ma însor cu ea, ea poate sa rămână? Am plănuit asta de ceva vreme
Dacă redobândește cetățenia poate sa stea mai mult de 90 de zile pana când nu afla răspunsul?

Vrea sa începem o viața in România, dar nu știm cum sa facem... ea poate doar sa stea 90 de zile.

Mama ei are cetățenie romana, dar nu vorbesc între ele.

Va rog ajutami mulțumesc
Daca doriti sa fiti impreuna si sa locuiti in Romania, un prim pas ar fi sa va casatoriti si apoi ea sa demareze procedurile de obtinere a cetateniei romane.
O data ce ne am căsătorit poate sa rămână pe teritoriul României? Sau trebuie sa plece peste 90 de zile?