Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cetatean modovean in Romania, drept de circulatie cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cetatean modovean in Romania, drept de circulatie cu masina inmatriculata in UE

cetatean moldovean cu cetatenia romana (a depus juramantul si a primit certificatul de cetatean roman, dar inca nu detine actele romanesti - cod numeric, pasaport, carte identitate, certificat nastere) si cu rezidenta permanenta in Spania, poate calatori liber prin Romania cu autoturismul propriul inmatriculat in Spania, mai mult de 5 zile (21 de zile)?
stiam ca cetatenii moldoveni (fara cetatenie romana) cu rezidenta permanenta in UE au dreptul doar la tranzit (5 zile maxim) pe teritoriul Romaniei.

calatoria s-a efectuat fara nici un incident