Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara... calatorie in UE membru de familie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara... calatorie in UE membru de familie

Sunt cetatean non-ue dar cu certificat de cetatzenie romanesc...pot calatori alaturi de sotziea mea,cetateana a romaniei spre uk{anglia}mersi anticipat....
Admin, administrator
marcelmd a scris:

Sunt cetatean non-ue dar cu certificat de cetatzenie romanesc

Nu puteti calatori pe baza certificatului de cetatenie. Nu aveti permis de sedere in Romania? Cu el ati putea calatori in UK.

Ce cetatenie mai aveti, moldoveana? De ce nu va faceti carte de identitate sau pasaport romanesc, unde stati?
Nu am sa inteleg niciodata pentru ce solicitati cetatenia romana daca nu va indepliniti sarcinile de cetateni romani. Una dintre aceste sarcini este sa va faceti actul de identitate. Le lasati pe toate la jumatate dupa care va plangeti ca nu sunteti ajutat. In primul rand trebuie sa va ajutati singuri. Cereti si vi se va da.
Certificatul de cetatenie nu este o dovada a cetateniei deoarece ar fi putea fi pierduta intre timp. Dovezi ale cetateniei sunt cartea de identitate sau pasaportul, sau documentele de calatorie temporare eliberate de consulatele romanesti. Tehnic, sunteti cetatean roman si aveti dreptul la calatorie in UE pentru dvs. si membrii de familie, problema e cum dovediti acest lucru.