Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... deplasare cetatean moldovean pe teritoriul Romaniei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

deplasare cetatean moldovean pe teritoriul Romaniei

un cetatean moldovean care a dobandit cetatenia romana (a depus juramantul si a primit certificatul de cetatean roman, dar inca nu detine actele romanesti - cod numeric, pasaport, carte identitate, certificat nastere) cu rezidenta permanenta in Spania, poate circula prin Romania cu autoturismul propriul inmatriculat in Spania, mai mult de 5 zile (21 de zile)?
stiam ca cetatenii moldoveni (fara cetatenie romana) cu rezidenta in UE au dreptul doar la tranzit (5 zile maxim) pe teritoriul Romaniei.
cuziamusia, utilizator