Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere romanesc!
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere romanesc!

Pe 12 iulie am depus juramantul pentru redobandirea cetateniei romane. Cand am fost la evidenta populatiei pentru ca sa-mi fac certificatul de nastere romanesc. mi-au zis ca permisul de sedere nu este bun. Ce sa inteleg? Cei de la politie ma trimit la evidenta populatiei , cei din urma mi-au zis ca nu au ce sa-mi faca. Precizez ca sunt cu domiciliul in Romania.
Daca v-au spus ca permisul de sedere nu este bun trebuiau sa va motiveze de ce. Depuneti o cerere in scris. Banuiesc ca aveti si pasaport si certificatul de cetatenie.
Justitiarul711, utilizator
Acum 8 ani mi-am facut carte de rezident membru de familie casatorita cu cetatean roman. era de culoare galbena, cand mi l-au schimbat dupa 5 ani nustiu de ce mi-au dat permis de sedere temporar. Acum la evidenta populatiei imi cer carte de rezident permanent care este tot de culoare galbena. Cei de la politie mi-au zis ca cartea de rezident permanent se da doar cetatenilor UE pentru moldoveni se da doar carte de rezident membru de familie. Intrebarea mea este daca prima oara am avut carte de rezident si dupa 5 ani mi s-a dat permis de sedere temporar unde e gresala? ce sa fac?