Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Care este diferenta?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Care este diferenta?

Buna seara! Spuneti-mi va rog, care este diferenta dintre carte de rezident si permis de sedere temporara?Multumesc!
Permisul de sedere temporara se acorda cetatenilor din statele terte pe perioade de pana la 5 ani si peste 5 ani =permanente
Cartea de rezidenta se acorda cetatenilor europeni si membrilor familiilor acestora
Cetatenilor europeni li se acorda si certificatul de inregistrare, certificat care da drept de vot la alegerile locale si europene.
Cei cu carte de rezidenta au drept de a locui,de a munci si a se educa liber in Romania, in multe cazuri sunt asimilati cetatenilor romani
In cazul cetatenilor europeni asimilarea se aplica in toate cazurile, cu exceptia dreptului de vot la alegerile parlamentare si prezidentiale sau la referendumuri nationale
Multumesc pentru raspuns. Eu am o problema si nu-i gasesc rezolvare. Acum 8 ani mi-am facut carte de rezident membru de familie casatorita cu cetatean roman. era de culoare galbena, cand mi l-au schimbat dupa 5 ani nustiu de ce mi-au dat permis de sedere temporara. Acum la evidenta populatiei pentru ca am nevoie de certificat de nastere ro,manesc imi cer carte de rezident permanent care este tot de culoare galbena. Cei de la politie mi-au zis ca cartea de rezident permanent se da doar cetatenilor UE pentru moldoveni se da doar carte de rezident membru de familie. Intrebarea mea este daca prima oara am avut carte de rezident si dupa 5 ani mi s-a dat permis de sedere temporar unde e gresala? ce sa fac?
taniusa732, utilizator