Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu risc maternal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu risc maternal

Cum se calculează concediu de risc maternal din 2018 Ianuarie? Mulţumesc
Buna ziua,
Concediul și indemnizația de risc maternal se acordă fără condiție de stagiu de cotizare iar, din 2018, cuantumul indemnizației este de 75% din baza de calcul reprezentând media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.