avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sa modificat legea concediului medical pentru gravide?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sa modificat legea concediului medical pentru gravide?

As dorii sa stiu daca Sa modificat legea concediului medical pentru gravide?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:47, 5 Martie 2018
In ce sens?
Vreau sa stiu daca vom primi mai putini bani ca inainte !
Dupa ultimele modificari nu. Probabil de la 01.07.2018, cand se va schimba din nou legislatia pentru concedii medicale.
Multumesc .sunt insarcinata si in luna mai o sa nasc as dori sa stiu care va fi valoarea indemnizatiei de crestere a copilului daca brutul meu pe cartea de munca este de 2080 ron de la 1 ianuarie 2018?
Indemnizația lunară pentru creșterea copilului se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului.

Cuantumul minim al indemnizației nu poate fi mai mic decât suma rezultată prin aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (n.m., 1250 lei), denumit în continuare ISR și nici mai mare de 8.500 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie maternitate Georgiana Drideanu Georgiana Drideanu Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine, ca nu mai inteleg nimic, iar la mine la munca nu o sa ma lamureasca nimeni, atata timp cat este in interesul ... (vezi toată discuția)
buna Favi Favi Bună ziua m.ar interesa care este procedura de plata a indemnizației de creștere copil în cazul unei sarcini gemelare, având în vedere ca șanț ... (vezi toată discuția)