Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Split TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Split TVA

Buna ziua, conform Ordonantei Nr. 23/2017 privind plata defalcată a TVA, "Persoanele impozabile și instituțiile publice, înregistrate în scopuri de TVA potrivit art. 316 din Codul fiscal, au obligația să comunice contul de TVA furnizorilor/prestatorilor și beneficiarilor. (Art. 13). Care sunt insa consecintele asupra beneficiarilor facturilor emise de aceste societati, in cazul in care nu li se conunica contul de TVA sau adoptarea sistemului de split TVA si, drept consecinta, achita factura integral in contul curent al emitentului ?? Este beneficiarul obligat de vreo lege sa verifice si el fiecare plata pe care o face pentru a constata daca are sau nu are vreun furnizor intr-o asemenea situatie ? Multumesc.
,
Daca furnizorul este in zona split TVA, trebuie sa specifice in factura sau in contrract, dupa caz.