Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schibarea certificat nasters copil
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schibarea certificat nasters copil

am fost in divort cu fostul sot si am nacht inter timp o fetita care automat a trecut pe numele lui si in sentinta de divort se specifica ca nu vrea sati puarte numele .
Nu-i veti purta Dvs numele ca urmare a desfacerii casatoriei, insa, daca este tatal biologic al copilului acesta -i va purta numele . Doar in caz contrar cand mentiunea din cuprinsul certificatului de nastere nu reflecta realitatea se poate efectua radierea numelui tatalui din certificatul de nastere al copilului.
Daca in sentinta de divort scrie ca nu este tatal copilului dvs. inseamna ca s-a facut tagada si trebuie sa mergeti cu sentinta la starea civila unde este inregistrata nasterea copilului dvs. pentru a preda certificatul de nastere vechi si a obtine altul nou in care tatal nu va mai fi inscris la rubrica tata. Ulterior tatal biologic va putea sa recunoasca copilul si sa-i dea incuviintarea purtarii numelui sau.