Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa auto

Buna ziua,
Va supun atentiei urmatoarea speta:
Am achizitionat, ca persoana juridica,un auto in 2013 prin leasing financiar.Pentru inmatriculare am achitat timbrul de mediu pe care l-am platit la momentul respectiv. Pentru ca firma nu a putut sustine plata contractului s-a facut o cesiune de leasing catre un asociat al firmei.Leasingul a fost achitat integral de asociatul care a intrat in posesia auto.In vederea recuperarii taxei,am inaintat catre AJFP cererea respectiva,la care am atasat restul de documente doveditoare,bine-nteles in numele firmei,pentru ca firma a achitat taxa.Cererea a fost respinsa pe motiv ca nu exista carte de identitate si talon in numele firmei din care sa reiasa calitatea de fost sau actual proprietar.Firma a avut calitatea de utizator in talon.Cum vedeti dumneavoastra rezolvarea acestui caz?

Multumesc!
ContSters100486, utilizator