Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Credit Prima casă înainte de căsătorie. Care sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Credit Prima casă înainte de căsătorie. Care sunt drepturile viitorului soț după o eventuală despărțire?

Buna ziua
Daca prietenul meu a facut un credit prin Prima casa,la care este doar el titular si acum urmeaza sa ne casatorim,si cheltuielile vor fi comune de aici incolo,inclusiv la plata ratei,cum pot sa beneficiez si eu ,intr-o eventuala despartire,de cota parte din acest apartament?Multumesc
Manuela Rășină, administrator
ce regim matrimonial intentionati sa adoptati?
adica?
Nici un regim,ne casatorim normal,nu avem nici un bun niciunul dintre noi,de asta am intrebat
regimul separatiei de bunuri se poate adopta chiar daca considerati ca nu exista bunuri personale inainte de casatorie, acesta priveste indeosebi bunurile si obligatiile ce se vor dobandi in timpul casatoriei. Daca intentionati comunitatea legala si sunteti ingrijorata de partajarea acestei locuinte unde doar viitorul sot este titular, poate permite banca sa fiti trecuta ca si coproprietar dupa data incheierii casatoriei cand incepeti sa contribuiti la cheltuielile comune.
Prin casatorie nu se preiau automat datoriile si creantele?