Forum Discuţii juridice Executare silită In cati ani se poate sista datoria fata de firmele de ...
Discuție deschisă în Executare silită

In cati ani se poate sista datoria fata de firmele de recuperare?

Buna ziua. Tatal meu a luat un credit la bcr in 2007. In 2013 el s a imbolnavit si nu a putut sa mai plateasca creditul. Banca a fost informata de starea lui de sanatate nerecuperabila si i au vandut in noiembrie 2013 creantele catre o firma de recuperare. In feb 2014, tatal meu a decedat. Iar in sept 2017 firma de recuperare a predat dosarul catre o firma de executare silita. Intrebarea mea este daca firma de recuperare nu si a recuperat datoria timp de aproape 5 ani, mai au dreptul sa execute silit mostenitorii? Multumesc anticipat
Prescriptia dreptului de a obtine executarea silita nu opereaza de plin drept, ci numai la cererea persoanei interesate, in speta a debitorului (adica a mostenitorilor acestuia, daca au acceptat mostenirea). Dreptul de a obtine executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca prescriptia nu a fost intrerupta prin acte de executare silita (sau alte acte voluntare de recunoastere a datoriei).
trandafir2, moderator