Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz eliberare adeverinta de venit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz eliberare adeverinta de venit

Buna ziua
Acum 30 de zile am trimis(prin posta, cu confirmare de primire) catre ultimii 2 angajatori cereri pentru eliberarea unor adeverinte de vechime. NU am primit nici un raspuns. Stiu ca este precizat in codul muncii sa sunt obligati si pot fi sanctionati. Ce pot sa fac daca ei nu raspund. Ma adresez ITM-ului?
Multumesc
1. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

2. HG 905/2017
art.7
....
(6) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat şi certificat pentru conformitate, sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registru şi din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
.......

art.8
....
(5) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 300 lei la 1.000 lei încălcarea de către angajator a prevederilor art. 7 alin. (3) - (6).
.....
Multumesc pentru raspuns.
Deci pot sa ma duc cu cartonasul de la posta Romana pe care au semnat ca au primit plicul in care era solicitarea de a elibera adeverinta.
La sesizare, depuneti copie de pe confirmarea de primire.
Multumesc.