Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transferul contributiilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transferul contributiilor

Buna seara,
as avea o intrebare cu privire la cresterea salariului brut in urma transferului de contributii in sarcina angajatului, compania este obligata sa creasca brutul sau poate da acea diferenta ca si prima ?
exista obligativitatea pentru companii ca sa creasca brutul, am inteles ca unii angajatori au recurs la prime pentru a acoperi acea diferenta ?
imi puteti spune care este varianta corecta si legala?
Compania nu este obligata , insa in practica uzitata, diferenta de plata unii angajatori o dau ca si prima/bonus etc.
Dar stiu ca era termen ca pana la finalul lunii martie 2018 sa fie modificarile efectuate in Revisal?
sau nu se refera la prime?
Intr-adevar, orice modificare a datelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. h) din HG 905/2017 - salariul de bază lunar brut, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă sau, după caz, în contractul colectiv de muncă - care se produce de la data intrării în vigoare a prevederilor prezentei hotărâri şi până la data de 31 martie 2018 se transmite până la 31 martie 2018.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pana la 31.03. 2018 toate actele aditionale care vizeaza aceasta marire de salariu cu 20% trebuie inregistrare in Revisal.
Primele nu se inregistreaza in Revisal.
Primele au fost acordate in lunile ianuarie, respectiv februarie 2018 astfel incat salariul net sa ramana la fel ca cel din decembrie 2017.
si incepand cu luna martie , ma refer la cei care au acordat prime in ianuarie si februarie? vor putea acorda in continuare dif de suma pt contributii sub forma de prima? sau vor trebui sa mareasca brutul?