avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie/Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie/Concediu medical

Buna ziua.Sunt in concediu de risc maternal(am 26 de saptamani) de la 1 februarie 2018 si beneficiez de stimulent de insertie pt bebe 1(bebe are de fapt 2 ani si 6 luni).Data probabila a nasterii este inceputul lunii iunie,iar bebe 1 implineste 3 ani pe 3 septembrie.Intrebarea mea este:cat timp mai pot beneficia de stimulent?Pana depun dosarul pt indemnizatie bebe 2 sau nu mai am dreptul la stimulent deoarece sunt in concediu de risc?Stimulentul se primeste si in concediu medical?
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 6 Martie 2018
Nico1989, utilizator
Cel mai recent răspuns: OVIDIULUK20 , utilizator 22:29, 13 August 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vedeti aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Multumesc frumos pt raspuns.Eram nelamurita pt ca in dimineata asta am sunat la directia sociala si mi-au spus ca beneficiez de stimulent pana depun dosarul pt indemnizatie bebe 2,si am sunat si la ajpis ca sa fiu sigura iar de acolo mi s-a spus ca saptamana asta au primit si ei notificare precum ca s-a modificat legea si ca persoanele aflate in medical,concediu de risc, concediu pre si postnatal nu mai beneficiaza de stimulent deoarece nu sunt supuse impozitului.Mi s-a spus sa fac cerere de sistare a stimulentului.
Ultima modificare: Marți, 6 Martie 2018
Nico1989, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cereti celor de la AJPIS sa va comunice baza legala si apoi reveniti pe Forum cu raspunsul dat de acestia.
Multumesc frumos pt raspuns.Voi reveni pe forum cand imi vor da un raspuns.O seara buna va doresc!
Ultima modificare: Marți, 6 Martie 2018
Nico1989, utilizator
Buna ziua.Cei de la ajpis mi-au spus ca s-a schimbat legea de la 1 ianuarie 2018 si ca nu mai beneficiez de stimulet din moment ce intru in concediu de risc.Ce nu mi-au spus este daca in concediu medical se poate primi stimulent?Asa este?
Voi fii nevoita sa returnez banii pe concediu medical si pe cel de risc?Eu de luna viitoare intru in prenatal.Trebuie sa fac cerere pt sistarea stimulentului asa cum mi s-a spus?Nu au fost prea siguri pe ei in momentul in care au spus asta si nu stiu ce sa fac.
Multumesc!

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie in timpul concediului de maternitate Arabellla Arabellla Sunt in CCC cu copilul 1. Vreau sa stiu daca beneficiez de stimulent in urmatoarea situatie: - ma intorc la lucru cu 60 de zile inainte de 2 ani ai ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie andreea_niculae andreea_niculae buna ziua. avand in vedere ca nu raspunde nimeni la telefonul APISMB intreb aici. 1) se poate beneficia de stimulent insertie in perioada de concediu de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie - concediu crestere copil GeorgianaGeorgiana2019 GeorgianaGeorgiana2019 Buna ziua! Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Din data de 5.02.2018-5.05.2018 (90 zile) am fost in concediu medical (sarcina cu risc). Din data ... (vezi toată discuția)