avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas

Am 2 copii care primesc pensie de urmas de pe urma tatalui fost cadru M.A.I cu o vechime in politie de 16 ani.I urma calcularii au fiecare cate 450 de lei.De ce copii din civilie tot cu o pensie de urmas in conditiile in care cel decedat nu a muncit o zi primeste mai mult respectiv 520 de lei?
Dar lor nu le-a marit ca celorlalti copii care au 520 de lei pensie tot de urmas
Vreti sa spueti ca acum fiecare urmas copil primeste cite 450 de lei fiecare ?
Cat a primit fiecare urmas copil in luna februarie ?

Detalii aici:

www.avocatnet.ro/articol_468...
Beneficiază de indemnizația socială pentru pensionari, pensionarii sistemului public de pensii și pensionarii sistemului militar de pensii cu domiciliul în România, indiferent de data înscrierii la pensie, dacă nivelul cuantumului pensiei, cuvenit sau aflat în plată, se situează sub nivelul indemnizației sociale pentru pensionari.
Da fiecare copil a primit 450 de lei.Se poate sa le mareasca si lor conform legii.Daca da ,de cand se maresc?


Carp Mircea a scris:

Vreti sa spueti ca acum fiecare urmas copil primeste cite 450 de lei fiecare ?
Cat a primit fiecare urmas copil in luna februarie ?

Detalii aici:

www.avocatnet.ro/articol_468...

Primesc fiecare cate 450 de lei ?
Sau impreuna 900:2=450 de lei ?
Daca aveti neclaritati lamuriti lucrurile cu casa sectoriala.

Alte discuții în legătură

Pensia de urmas Zetu Elena Zetu Elena 1.In urma unei tragedii fiica mea in varsta de 32 de ani a decedat,A fost casatorita si i-au ramas 2 fetite de 8 si respectiv 4 ani.A avut pensie de boala 419 ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas copil minor macul rosu macul rosu buna seara ! as dori sa stiu daca fiul meu de 9 ani beneficiaza de pensie de urmas ? mentionez ca am divortat de tatal copilului in urma cu 7 ani si acum o ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza pensia de invaliditate ? Eliana19 Eliana19 Buna ziua Va rog mult spuneti mi cum se calculeaza pensia de invaliditate gr 3 in conditiile: mama mea este nascuta in decembrie 1959 are vechime in munca 6 ... (vezi toată discuția)