Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... produs platit si nelivrat din afara tarii
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

produs platit si nelivrat din afara tarii

Buna ziua
Am comandat si platit un telefon de pe un site din Olanda pe data de 4 dec. 2017, ptr. care am ''tracknumber'' si ar fi trebuit sa ajunga in 15 zile.
Coletul apare ajuns in Ro. de pe data de 4 ian.2018 si de atunci nici o informatie. Am intrebat la oficiul postal, unde pot depune o reclamatie, mi s-a spus ca nu se poate, coletul apare ca fiind in tranzit.
Am trimis un mesaj la serviciul clienti a site-ului respectiv unde am cerut returnarea banilor . Raspusul lor a fost sa mai astept sa faca o ancheta care ar dura 1-2 luni. Eu am platit separat si asigurare ptr. produs.
Cum imi pot recupera banii ? Este inadmisibil sa platesc un produs pe care e posibil sa-l primesc dupa 5 luni, daca o sa-l primesc vreodata
Adresați-vă asiguratorului
Cand am platit produsul, am platit si asigurare ,tot la ei, nu cred ca exista un asigurator.
''Asigurarea de distributie asigura protectie premium. Iti vom redistribui pachetul de indata fara costuri suplimentare daca este declarat pierdut sau distrus.''
Sincer, eu cred ca problema este la POSTA ROMANA (aici, sunt delicat ,cand spun probleme), foarte multe comenzi fara ''urmarire'' nu mi-au ajuns niciodata.