Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Copil cu tulburări comportamentale. Care este baza ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Copil cu tulburări comportamentale. Care este baza legală în care putem cere să fie primit în școală cu însoțitor?

Buna seara!
Care ar fi baza legala prin care un copil cu tulburari comportamentale (fara certificat de handicap, nu este cazul) sa fie primit in scoala cu insotitor? Sa ne accepte cu insotitor. Face terapie si ar fi insotit de terapeut.
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Inclusiv copiii cu autism merg in scoli normale insotiti de un shadow. Toti copiii cu nevoi educationale speciale pot merge la scoli normale. In urma orientarii scolare au dreptul la un facilitator. Pentru orientarea scolara pe langa cateva acte se face si ancheta sociala acasa. Eu nu sunt casatorita cu tatal lui. Nu sta cu noi. Rezolvam problemele de comun acord. In cazul unei anchete sociale imi pot cere ceva documente ca este in grija mea? Ca are domiciliul la mine? Cum pot demonstra asta?
Ca sa aiba dreptul la insotitor este obligatoriu sa aiba certificat de incadrare in grad de handicap. Altfel este interzis accesul in scoala (cu atat mai mult la ore) oricarei persoane.
elena138, utilizator
Buna ziua ,

Va raspund din propria experienta . Si eu sunt mama unui astfel de copil. Se face un dosar la CJARE pe baza unui certificat medical ( nu de handicap ) dat de medicul specialist . Medicului specialist trebuie sa-i transmiteti pentru ce doriti certificatul medical. Va specifica pe acesta ca se recomanda insotitor .
Veti obtine un Certificat de Orientare Scolara ( exact asta trebuie sa cereti la CJARE ) .
Pentru asta va vor solicita niste documente precum si o ancheta sociala .
Pe baza acestui certificat vor fi obligati sa va accepte copilul in scoala cu insotitor si chiar cu un curiculum adaptat daca este cazul .
Multa bafta !
Multumesc
Asa am si facut! S-a rezolvat.

geanina-laura a scris:

Buna ziua ,

Va raspund din propria experienta . Si eu sunt mama unui astfel de copil. Se face un dosar la CJARE pe baza unui certificat medical ( nu de handicap ) dat de medicul specialist . Medicului specialist trebuie sa-i transmiteti pentru ce doriti certificatul medical. Va specifica pe acesta ca se recomanda insotitor .
Veti obtine un Certificat de Orientare Scolara ( exact asta trebuie sa cereti la CJARE ) .
Pentru asta va vor solicita niste documente precum si o ancheta sociala .
Pe baza acestui certificat vor fi obligati sa va accepte copilul in scoala cu insotitor si chiar cu un curiculum adaptat daca este cazul .
Multa bafta !