Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Notificare incetare c.i.m in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Notificare incetare c.i.m in perioada de proba

Buna ziua. Am si eu o intrebare. M-am angajat in 06.03.2018 la o clinica cu contract pe perioada de 3 luni si 15 zile perioada de proba. Din pacate anganatorul nu respecta tot ceea ce ne-am inteles asa ca vreau sa plec. Intrebarea mea este daca pot trimite notificarea in orice fel.(ex e-mail sau posta)sau este necesar sa o predau personal. Si daca da sunt obligat maine sa ma mai prezint la lucru sau nu.
Notificarea de incetare a c.i.m. se poate depune/ trimite :
- la registratura angajatorului
- prin posta cu confirmare de primire;
- prin fax;
- prin email, in anumite conditii.

C.i.m. inceteaza, in baza art.31 alin.3 C.mun., la data mentionata in notificare. Data incetarii trebuie sa fie cuprinsa in interiorul perioadei de proba sau poate fi chiar ultima zi a perioadei de proba.
Ce conditii sunt la e-mail? Si mai trebuie sa ma prezint de maine?

Cornel Vasile a scris:

Notificarea de incetare a c.i.m. se poate depune/ trimite :
- la registratura angajatorului
- prin posta cu confirmare de primire;
- prin fax;
- prin email, in anumite conditii.

C.i.m. inceteaza, in baza art.31 alin.3 C.mun., la data mentionata in notificare. Data incetarii trebuie sa fie cuprinsa in interiorul perioadei de proba sau poate fi chiar ultima zi a perioadei de proba.

Daniel2018, utilizator
Referitor la forța probanta a unor asemenea înscrisuri (email), legea prevede ca înscrisul în forma electronica (având asociata sau incorporata o semnătură electronica certificata) este asimilat înscrisului sub semnătură privata., iar dacă aceasta este recunoscut de cel căruia i se opune, produce aceleași efecte juridice ca un înscris autentic.