Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Clasificate mijloc fix - autobuz
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Clasificate mijloc fix - autobuz

Buna ziua,

Societatea, care are ca obiect de activitate transportul rutier de persoane, a achizitionat un autobuz si la incadrarea acestuia in grupa de mijloc fix corespunzatoare oscilez intre 2.3.2.1.3. (durata normala de functionare 5 - 9 ani) si 2.3.2.1.3.1 (durata normala de functionare 4 - 8 ani).
D-voastra ce opinii aveti?
Multumesc pentru toate raspunsurile oferite.
Avand in vedere obiectul de activitate al societatii va recomand incadrarea autobuzului in grupa 2.3.2.1.3.1 (durata normala de functionare 4 - 8 ani). Este normal ca un autobuz utilizat zilnic in transportul de persoane sa aibe o durata de viata redusa fata de un autobuz utilizat ocazional de o societate cu alt obiect de activitate.