Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... discernamant dpdv juridic vs. medical
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

discernamant dpdv juridic vs. medical

Procurorul a intrebat:
-daca se evidentiaza existenta unei maladii psihice de natura sa afecteze capacitatea persoanei de a discerne sau de a se stapani
-daca subiectul a actionat cu discernamant in momentul comiterii infractiunii

Comisia de expertiza a raspuns primei intrebari ca inculpatul sufera de tulburare de personalitate paranoida.

La a doua intrebare: ‘discernamant pastrat’, cu referire la momentul examinarii si cel al savarsirii faptelor.
Este practica comisiilor de expertiza ML psihiatrica sa raspunda ‘DA/NU’, strict in sens juridic,
Sau, dimpotriva, este practica sa indice masura in care a fost sau nu diminuat discernamantul (ex. diminuat)?
Expertii IML au in vedere proceduri si acte normative pe care le aplica, mentionandu-le in cadrul raportului de expertiza.
La raportul de expertiza se pot depune observatii scrise prin care se pot cere lamuriri suplimentare din partea expertilor.
Pai nu se specifica in raport daca concluzia este exprimata in limbaj medical sau limbaj juridic.
Motiv pt care am solicitat procurorului sa dispuna completarea raportului spre elucidarea acestei imprejurari.
Este dreptul dvs. sa solicitati completarea raportului de expertiza.
Pentru completare raport este nevoie de acceptarea de catre procuror, prin ordonanta. Ulterior, expertul poate completa raportul initial.
Expertiza este lovită de nulitate absolută. Consimțământul a fost viciat din cauza faptului că a avut o îndoială asupra propriului discernământ în momentul în care și-a dat consimțământul pentru efectuarea expertizei. Practic îndoiala organului judiciar asupra discernământului lui/ei a devenit în acel moment îndoiala lui/ei, dat fiind faptul că a consimțit cu sinceritate la îndoiala organului judiciar. Dacă a fost viciat consimțământul procedura a fost încălcată, deci expertiza este nulă.
ContSters396991, utilizator
aidu a scris:
Procurorul a intrebat:
-daca se evidentiaza existenta unei maladii psihice de natura sa afecteze capacitatea persoanei de a discerne sau de a se stapani
-daca subiectul a actionat cu discernamant in momentul comiterii infractiunii

Comisia de expertiza a raspuns primei intrebari ca inculpatul sufera de tulburare de personalitate paranoida.

La a doua intrebare: ‘discernamant pastrat’, cu referire la momentul examinarii si cel al savarsirii faptelor.

V-au păcălit să vă dați consimțământul pentru efectuarea expertizei/consultului psihiatric și iată că v-ați ales cu un diagnostic.
Codul Penal, Art.110
Când făptuitorul este bolnav psihic, consumator cronic de substanţe psihoactive sau suferă de o boală infectocontagioasă şi prezintă pericol pentru societate, se poate lua măsura internării într-o unitate sanitară de specialitate, până la însănătoşire sau până la obţinerea unei ameliorări care să înlăture starea de pericol.”
Conform prevederilor acestui articol, internarea nevoluntară se poate dispune doar pe baza unui diagnostic medical, deci oricând puteți fi internat/ă nevoluntar, chiar dacă experții psihiatrii au confirmat că aveți discernământ.
ContSters396991, utilizator