Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... discernamant dpdv juridic vs. medical
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

discernamant dpdv juridic vs. medical

Procurorul a intrebat:
-daca se evidentiaza existenta unei maladii psihice de natura sa afecteze capacitatea persoanei de a discerne sau de a se stapani
-daca subiectul a actionat cu discernamant in momentul comiterii infractiunii

Comisia de expertiza a raspuns primei intrebari ca inculpatul sufera de tulburare de personalitate paranoida.

La a doua intrebare: ‘discernamant pastrat’, cu referire la momentul examinarii si cel al savarsirii faptelor.
Este practica comisiilor de expertiza ML psihiatrica sa raspunda ‘DA/NU’, strict in sens juridic,
Sau, dimpotriva, este practica sa indice masura in care a fost sau nu diminuat discernamantul (ex. diminuat)?
P.S.
Prima întrebare a procurorului nu a fost în van.