Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este definitia sintagmei : lamurirea intelesului ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este definitia sintagmei : lamurirea intelesului dispozitivului ?

Care este definitia sintagmei: lamurirea intelesului dispozitivului si ce poate face lamurirea mai exact, adica, poate cere sa se iasa din indiviziune mai putin / intr-o mai mica parte (daca nu s-a precizat in mod expres in cerere ca, se vrea o iesire din indiviziune partiala)?
Practic, este ca o schimbare a obiectului cauzei ! Va multumesc frumos !
Buna ziua,
Fiind vorba despre un studiu aprofundat, caci nu cunosc dosarul dumneavoastra va recomand sa studiati:
Decizia nr. 529 /2014 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie
Pentru intelesul dumneavoastra fac urmatoarea precizare:
Înalta Curte a precizat că această procedură a fost pusă la dispoziția părții interesare atunci când, din culpa instanței, dispozitivul hotărârii nu este suficient de clar, ceea ce poate genera dificultăți în executare. Prin lămurirea hotărârii nu poate fi însă modificat dispozitivul, ci se clarifică, se interpretează doar măsurile dispuse de instanță prin hotărârea a cărei lămurire se dorește