Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... mutare gol de usa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

mutare gol de usa

Buna ziua.
Va adresez rugamintea de a-mi raspunde la urmatoarea intrebare: este necesara o autorizatie de demolare/constructie (in conformitate cu prevederile Legii 50/1991) pentru a muta un gol de usa exterioara de pe un perete al cladirii pe altul? Mentionez ca locuinta este proprietate personala. Multumesc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu zic ca nu ati pus intrebarea unde trebuie...
Mergeti la primarie, acolo este un serviciu care se ocupa taman de aceste aspecte - Discipina in constructii. Intrebati, rezolvati.
Succes!
Trebuie sa detineti un proiect intocmit de o firma autorizata. In baza proiectului si a avizului vecinilor puteti solicita la primarie emiterea unei autorizatii de ctii. fiind vorba de o schimbare de arhitectura a cladirii.
In baza autorizatiei de ctii. si a proiectului trebuie obtinut avizul Inspectoratului de stat in ctii. pentru a putea efectua lucrarea.