Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce se intampla cu cei care au depus declaratiile pana ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce se intampla cu cei care au depus declaratiile pana in ianuarie 2018?

Buna ziua,

Este bizar faptul ca nu se specifica nimic in legatura cu acei contribuabili care au depus vechile declaratii pana la termenul initial, 30.01.2018, nu mi se pare corect ca ei sa fie nevoiti sa redepuna declaratia unica. In plus, nu s-a emis nicio decizie de impunere pana acum, in conditiile in care termenul de plata pt primul trimestru era 25.03. Chiar asa, cei care au depus sunt cantitate neglijabila, doar pt ca nu si-au facut guvernantii treaba de la bun inceput? Ar trebui sa se fi gandit si la acest aspect, dand din oficiu recucerea de 10% celor care au depus declaratiile deja. Altfel, Anaf-ul sector 3 nu stie nimic, contabilii nu stiu ce sa creada, iar cei care sunt doar Pfa nu sunt asigurati intre timp.
Mai asteptati sa se dumireasca si ei. O sa ramana valabil ce ati depus iar daca nu, va vor anunta daca mai trebuie sa depuneti si varianta noua.. Asa zic pana in prezent. Ramaneti pe pozitii.
Multumesc frumos pentru raspuns. Asa este, asteptam, tipic romanesc. Macar avem termen de plata 15 martie 2019.

george-neagu a scris:

Mai asteptati sa se dumireasca si ei. O sa ramana valabil ce ati depus iar daca nu, va vor anunta daca mai trebuie sa depuneti si varianta noua.. Asa zic pana in prezent. Ramaneti pe pozitii.