Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... LSU 153/2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

LSU 153/2017

Bună ziua,
conform cu principiile aceastei Legi 153/2017 (art. 6) noul sistem de salarizare reglementează principiile legalității, nediscriminării, egalității, importanței etc.
Fiind șef serviciu bibliotecă (universitară), sunt încadrată conform cu grila de salarizare de la Anexa III (Cultură), capitolul II, II. Alte biblioteci. Iar această încadrare îmi aduce scădere salarială nicidecum creștere de 20%. Până la momentul acesta am fost încadrată ca și oricare alt șef de serviciu din instituție (conform cu anexa I, învățământ).
Întrebarea este: oare nu este o discriminare ca în aceeași instituție un Șef de serviciu să fie încadrat cu un salariu mai mare decât un Șef de Serviciu Bibliotecă?
Mulțumesc frumos!
NataliaK, utilizator