Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... supravegheat legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

supravegheat legal?

Buna ziua,
prietena mea lucreaza la un magazin de haine si este constant supravegheata, daca cumva sta jos cand nu este nici un client in magazin e sunata de sefa ca de ce sta, aceasta stiind ce face urmarind~o pe camera de supraveghere.
este legal acest lucru?
1. "Salariatii nu pot fi supravegheati video in birourile in care acestia muncesc in mod obisnuit, conform prevederilor legale aflate in vigoare, insa camerele video pot fi instalate in alte locuri, in conditii stricte. ... "
Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...

2. Comunicat de presă al Autoritatii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]

3. Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal - sesizari
[ link extern ]