Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA sau Atestat de producator + carnet de ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA sau Atestat de producator + carnet de comercializare?

Buna ziua!

Am mare nevoie de ajutorul vostru
In primavara aceasta as vrea sa deschid o mica afacere, o gradina de legume crescute eco ( fara certificat momentan). Legumele le vom livra , pe baza de comanada, la usa clientului. Pe langa legume as mai vrea sa vand oua, poate chiar carne de pasari , muraturi, zacusca etc.

As vrea sa stiu daca sunt nevoit sa imi fac un PFA pt a vinde produsele prin livrare la domiciliu? Si daca am nevoie de alte certificate pt a vinde oua, legume conservate, dulceturi sau carne de pui?

Va multumesc!
george-neagu, moderator
Va infiintati pfa sau srl. La partea de muraturi si zacusti e vorba de productie.
Aveti nevoie de codul 1039 prelucrarea si conservarea fructelor si legumelor Aceasta clasa include: -fabricarea produselor alimentare continand in principal fructe sau legume, cu exceptia mancarurilor gata preparate sub forma congelata sau de conserve -activitatea de conservare a fructelor, nucilor sau legumelor: congelarea, uscarea, conservarea in ulei sau in otet, ambalarea in cutii de conserve etc. -fabricarea produselor alimentare din fructe si legume -fabricarea gemurilor, marmeladelor si jeleurilor -prajirea nucilor -fabricarea preparatelor si pastelor din nuci Aceasta clasa include de asemenea: -fabricarea preparatelor alimentare perisabile din fructe si legume, ca de exemplu: -salate, amestecuri de salate ambalate (impachetate) -legume curatate sau taiate -branza din soia (tofu) Aceasta clasa exclude: -fabricarea sucurilor de fructe sau legume, vezi 1032 -fabricarea fainii sau prafului din legume uscate, vezi 1061 -conservarea fructelor si nucilor in zahar (fructe confiate), vezi 1082 -fabricarea mancarurilor din legume, vezi 1085 -fabricarea concentratelor artificiale, vezi 1089
Pentru autorizare pentru acest din urma cod caen va rog sa cititi si [ link extern ] /
george-neagu, moderator
Va multumesc pentru ajutor!
Buna ziua, din nou!

As mai avea nevoie de inca un sfat! Am citit azi un articol in legatura cu inscrierea in programul Start-Up Nation. Dupa sfatul dat de dumneavoastra am decis sa deschid un SRL iar codul Caen principal ar fi fost 0111 Cultivarea cerealelor ( exclusiv orez ), plantelor leguminoase si a plantelor producatoare de seminte oleaginoase, deoarece asta ar fi fost ocupatia principala, momentan. Apoi ar fi venit si celelalte coduri printre care si 1039 Prelucrarea si conservarea fructelor si legumelor n.c.a. . Din articolele citite pe site in legatura cu Start-up Nation am inteles ca, pt a ma putea inscrie cu afacerea mea ar fi necesar ca primul cod Caen sa fie 1039 ( pe productie). As vrea sa stiu daca am inteles corect acest aspect si sa imi dati cateva sfaturi in legatura cu inscrierea in program: sa incerc de anul acesta ( mai am timp?) sau sa ma pregatesc si sa incerc anul viitor?
Va multumesc !
iignat, utilizator