Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Se poate amenaja loc de fumat în unitățile sanitare ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Se poate amenaja loc de fumat în unitățile sanitare ?

Buna seara, mă confrunt cu o problema privind locul de fumat.
În sediile Direcției de sănătate publica sau in curtea acestora se poate amenaja Loc pentru fumat ? Dacă da, conform la ce lege ?
Care este procedura ?
Pentru ca in legea 349 /2002 art. 3 Se interzice complet fumatul in unitatile sanitare, de stat si private.
Totusi cum putem amenaja un loc de fumat ?
Astept raspunsurile dumneavoastră, Vă multumesc.
Legea interzice fumatul in spatii publice. In afara sptiilor publice, unde legea permite fumatul. nu este nevoie de amenajare spatii pentru fumat.
Gasiti informatii suplimentare aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Va mulțumesc domnule Popa Gheorghe pentru răspuns dar as dori dacă puteți să vă referiți strict la sediile Direcției de sănătate publica sau in curtea acestora, dacă se poate amenaja loc pentru fumat ?
Pentru ca in legea 349 /2002 art. 3 spune :Se interzice complet fumatul in unitatile sanitare, de stat si private.
Totuși cum putem amenaja un loc de fumat ? in sediile acestora sau in curtea acestor sedii.
Care este procedura legala ? Nu mă refer la alte instituții sau societăți, strict legat de sediile Direcției de sănătate publica sau in curtea acestora. Va mulțumesc .
Sediul DSP este spatiu public, al fel si curtea institutiei. Deci, este interzis fumatul.
Nu trebuie sa repostati acelasi mesaj de mai multe ori, ci sa asteptati sa vi se raspunda. Utilizatorii si moderatorii comenteaza benevol, fara plata, in limita timpului disponibil si doar daca stiu raspuns la discutiile postate.
Poate s-a mai confruntat cineva cu această situație. Astept sugestii si va multumesc anticipat.

Petri75 a scris:

Poate s-a mai confruntat cineva cu această situație. Astept sugestii si va multumesc anticipat.

În linkurile indicate mai sus, se referă la alte tipuri de instituții, nu la DSP.
Petri75, utilizator