Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tutela
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tutela

Ma numesc b.,am fost casatorita cu c.
Sotul meu a decedat de 7 luni.
In urma casatoriei am 10 copii toti minori.
Impreuna cu sotul meu am cumparat o casa cu anexe gospodaresti in total 1000 m p.

Am dezbatut succesiunea dupa sotul meu decedat,
fiecare copil fiind prins cu cota parte la mostenire.
Deoarece casa unde locuiesc este improprie pentru 11 persoane niste oameni de bine au hotarat sa ma ajute sa construiesc o casuta unde sa locuiesc impreuna cu copiii mei.
Am hotarat sa demolez o anexa veche construita din lemn, de 22 mp
si pe acel loc sa construiesc casuta.

Cand m-am dus la primarie pentru eliberare certificat de urbanism pentru demolare si constrire mi s-a spus ca e nevoie de instituirea prin instanta judecatoreasca a tutelei pentru reprezentarea minorilor pentru a mi se putea elibera certificatul de urbanism

intrebare; de ce trebuie aceasta tutela.
Eu ca mama nu sunt in masura sa-i reprezint?
E nevoie de vre-o alta forma de reprezentare in aceasta situatie?
Sau este pur si simplu rea vointa din partea acestor persoane?

Va multumesc anticipat si va rog sa-mi dati un raspuns la aceasta problema .

-Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu majuscule. Mulțumesc-
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu-i nici o rea vointa din partea nimanui. Orice parinte in locul dvs ar avea exact aceeasi problema. Este vorba despre incuviintarea actelor minorilor care detin drepturi de proprietate. Cererile pentru eliberarea autorizatiilor de urbanism / demolare / constructie sunt asimilate actelor de dispozitie si se fac dupa cum urmeaza:
- in numele copilului sub 14 ani de catre tutore, dar numai cu incuviintarea instantei de tutela;
- de catre copilul care a implinit 14 ani personal, dar numai cu incuviintarea tutorelui SI a instantei de tutela.
Nu este nevoie de numirea unui alt tutore atata vreme cat dvs nu ati fost decazuta din drepturile parintesti si continuati sa fiti tutore legal al acestor copii. Doar ca este necesara incuviintarea instantei de tutela pentru fiecare cerere pe care o faceti privind autorizatiile care va sunt necesare acum.
Art 143 - 146 Cod Civil pentru mai multe lamuriri.
VA ROG SA_MI SPUNETI CUM TREBUIE SA PROCEDEZ MAI DEPARTE.
VA MULTUMESC FRUMOS.
Mergeti la instanta de tutela si depuneti in calitate de parinte si tutore legal, cerere de incuviintarea actului de care aveti nevoie (depinde ce anume depuneti acum) pentru minorii indicati cu nume, data nasterii, CNP. Instanta se regaseste la judecatorie, sunt si zone unde din motive administrative ar putea fi in cladirea primariei, va trebui sa intrebati.
Rugaminte personala: Nu mai folositi exclusiv majuscule, da impresia ca tipati la cei de pe forum... sau poate tipati la mine?
CaraD, utilizator
Va multumesc frumos.
Scuze pt. majuscule.