Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxe notariale
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxe notariale

taxe notar exagerate-buna seara ,daca ma poate lamuri cineva:am cumparat un teren in constanta care a costat 3000 euro.notarul mi-a luat pe actele de vanzare-cumparare 15% adica 2000 lei.nu-i cam mult?ma poate ajuta cineva cu raspuns?
stroe silviu, utilizator
Trebuia sa intrebati la mai multe notariate.Din cate stiu taxele variaza de la notariat la notariat.Au anumite grile de calcul.
daca aceste taxe cuprind :impozitul,onorariul notarului si taxa dre timbru este ok.
Cred ca este un pic exagerat ... daca sunteti nemultumit de acest calcul aveti posibilitatea de a va adresa Camerei Notarilor Publici in a carei raza isi are sediul notarul public respectiv.